Wirtualne biuro – czyli kilka działalności pod jednym adresem

Wirtualne biuro to rozwiązanie umożliwiające zarejestrowanie kilku działalności gospodarczych pod jednym adresem. Rozpoczęcie własnej działalności w Polsce nie jest proste, a na pewno nie jest tanie. Młody przedsiębiorca może nie mieć jeszcze żadnego klienta, a już wisi na nim obowiązek comiesięcznego opłacania składek ZUS. Co więcej, potrzebna jest również siedziba. Jeżeli przedsiębiorcy nie stać na wynajęcie biura, działalność może zarejestrować we własnym mieszkaniu. Jeżeli takowej nieruchomości nie posiada, pojawia się problem, gdyż wynajmujący bardzo niechętnie zgadzają się na prowadzenie firmy w swoich mieszkaniach. W takiej sytuacji przedsiębiorca może spróbować zarejestrować swoją działalność razem z innymi przedsiębiorcami znajdującymi się w podobnej sytuacji, w wynajętym do tego lokalu (i tym samym obniżyć koszty) lub skorzystać z instytucji, którą jest właśnie wirtualne biuro.

                Pomimo początkowych obaw związanych z pojęciem „wirtualne”, tego rodzaju biura są legalne. Dobre wirtualne biura mogą spełnić potrzeby firm, zwłaszcza tych, które muszą zachować tajemnicę zawodową (np. adwokat, radca prawny czy komornik)

Rejestracja kilku działalności pod jednym adresem jest możliwa, ale każdy przedsiębiorca musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, co może obejmować własność, najem lub użyczenie. Umowy najmu i użyczenia są uregulowane przepisami prawa.

Wirtualne biuro to usługa polegająca na wynajęciu adresu i skrzynki pocztowej przez firmę posiadającą przestrzeń biurową. Pracownicy wirtualnego biura obsługują korespondencję, informują o jej dostępności, skanują pisma i mogą pełnić funkcję sekretariatu. W większych firmach oferujących tę usługę dostępne są także numery telefonów, sale konferencyjne i pokoje biurowe na wyłączność.

Rejestracja siedziby firmy w wirtualnym biurze jest zgodna z prawem, o ile firma biurowa jest właścicielem nieruchomości lub ma zgodę na jej podnajem. Istnieją jednak przypadki, gdzie wybór wirtualnego biura może być niewłaściwy, zwłaszcza dla firm wymagających zachowania poufności i ostrożności w kontaktach z klientami.

Zalety wirtualnego biura to przede wszystkim niższe koszty w porównaniu z wynajmem tradycyjnego biura, dostęp do kompleksowej obsługi biurowej i prestiż siedziby w centrum dużego miasta. Minusy obejmują dodatkowe opłaty za nadprogramowe usługi, ograniczone godziny pracy i ewentualne zmiany w orzecznictwie sądów administracyjnych dotyczące legalności tego rozwiązania.

Podsumowując, rejestracja wielu działalności pod jednym adresem jest legalna, ale przedsiębiorca powinien dobrze rozważyć, czy wirtualne biuro spełni jego potrzeby. Ważne jest także wybieranie doświadczonych firm świadczących usługi wirtualnych biur.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wirtualne-biuro-czyli-kilka-dzialalnosci-pod-jednym-adresem

Udostępnij :

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Zapisz się!

Dołącz do naszego newslettera, aby dowiedzieć się o nowych ciekawych opcjach biznesowych, ciekawych informacjach księgowych i ważnych przepisach. 

wirtualne biuro
biurorachunkowe

Wirtualne biuro – zalety

Czym jest wirtualne biuro? Wirtualne biuro jest to usługa polegająca na wynajęciu przedsiębiorcy miejsca prowadzenia